W związku z trwającym sezonem grzewczym i pojawiającymi się przypadkami spalania odpadów Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej przypomina wszystkim mieszkańcom, iż obowiązuje ustawowy bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. Przeprowadzone kontrole urządzeń grzewczych, pobrane próbki popiołu oraz ich analiza wykazały spalanie odpadów przez mieszkańców naszej gminy. Spalając odpady łamiemy prawo, szkodzimy środowisku, a przede wszystkim szkodzimy sobie i swojemu zdrowiu.
NIE WOLNO SPALAĆ:

  • plastikowych pojemników i butelek po napojach, tetrapaków,
  • zużytych opon,
  • przedmiotów z tworzyw sztucznych, plastikowych toreb z polietylenu,
  • elementów drewnianych pokrytych lakierem, olejem, impregnatem,
  • opakowań po rozpuszczalnikach, środkach ochrony roślin, farbach i lakierach,
  • papieru z nadrukiem farb kolorowych.

Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.): Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

CZYM GROZI SPALANIE ŚMIECI:
Uwalniane są ogromne ilości niebezpiecznych związków: pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – w tym benzo(α)piren, cyjanowodór, chlorowodór.
Te substancje to powolny, ale niezwykle skuteczny zabójca – toksyczny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych wątroby i płuc; uszkadzają płód, powodują alergie, astmę oskrzelową.
Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje również osadzanie się trudno usuwalnej sadzy w przewodach kominowych, której nadmiar może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina. Jest to bardzo często przyczyną zaczadzenia oraz pożarów domu.

Zgodnie z art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 z późn. zm.) pracownicy tutejszego urzędu wraz z funkcjonariuszami Policji są uprawnieni do wstępu do budynku w celu weryfikacji spalanych w piecu materiałów oraz pobrania próbki popiołu. Osoby, u których zostanie potwierdzony fakt spalania odpadów muszą się liczyć z karami.