Prawo do składania petycji ma podstawę w art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Tryb składania rozpatrywania petycji określa ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach ( tj. Dz.U. 2018 poz. 870).
Przedmiotem petycji może być w szczególności żądanie zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.
Petycja może być złożona przez osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną lub grupę tych podmiotów.
Ustawowy termin na rozpatrzenie petycji wynosi trzy miesiące, liczone, co do zasady, od dnia złożenia petycji, z możliwością jego przedłużenia o dalsze trzy miesiące.
2025
Petycja o pomoc w likwidacji nadal trwającego systemu komunistycznego, zarządzanego przez nielegalnie działające organizacje partyjne i sędziowskie oraz o podjęcie współpracy z UCiDK, w celu wprowadzenia ładu konstytucyjnego, tak, aby Naród Polski mógł sprawować wladzę bezpośrednio zgodnie z art. 4 KRP
Treść petycji –> KLIK
Petycja w sprawie uregulowania stanu faktycznego oraz prawnego drogi publicznej do przysiółka “Winkiel” w miejscowości Rajbrot
Treść petycji –> KLIK
Petycja w sprawie remontu drogi gminnej nr działki ewidencyjnej 987 w miejscowości Rajbrot
Treść petycji –> KLIK
Petycje z poprzednich lat dostępne są na BIP pod linkiem: https://bip.malopolska.pl/uglipnicamurowana,m,296927,petycje.html
Podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji, a w przypadku, o którym mowa w art.9 – Sejm, Senat lub organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, corocznie, w terminie do dnia 30 czerwca, umieszcza na swojej stronie internetowej lub stronie internetowej urzędu go obsługującego zbiorczą informację o petycjach rozpatrzonych w roku poprzednim. Informacja ta zawiera w szczególności dane dotyczące liczby, przedmiotu oraz sposobu załatwienia petycji.