Kontrola palenisk w Gminie Lipnica Murowana w 2024 roku 

Uchwała antysmogowa – terminy wymiany kotłów na paliwo stałe

Ekointerwencja – zgłaszanie przypadków stosowania nieprawidłowego opału, nielegalne wysypiska śmieci, wypuszczanie ścieków do środowiska

Program Czyste Powietrze – dofinansowanie do wymiany starego pieca, ocieplenia budynku prowadzona jest infolinia dla wnioskodawców i beneficjantów Programu (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 pod numerem telefonu: (22) 340 40 80).
Kontakt do gminnego ekodoradcy – 14 634 85 59

Czyste powietrze – aktualności

Kalkulator emisji i kosztów ogrzewania 


Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB


Wyroby zawierające azbest


Jakość wody z wodociągów gminnych 


Wywóz nieczystości ciekłych z terenu gminy – dane kontaktowe


Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów –  lista źródeł ciepła na które można uzyskać dofinansowanie

Ulotka informacyjna – recykling i utylizacja Styropianu


Czy wilk jest zagrożeniem dla człowieka? Aspekty prawne ochrony wilka.


Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Lipnica Murowana.

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym w zakresie sprawozdawczości dotyczącej opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty produktowej oraz gospodarki odpadami przypomina, iż:

  1. Podmioty korzystające ze środowiska powinny wnieść opłatę oraz przedłożyć wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat, do urzędu marszałkowskiego za 2018 rok (sprawozdanie roczne) w terminie do 31 marca 2019 roku  www.malopolska.pl/srodowisko.
    Od  1  stycznia  2017 roku zgodnie z art. 289 ust. 1  ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz 799 z póżn. zm.) w przypadku gdy roczna wysokość opłaty z tytułu każdego z rodzajów korzystania ze środowiska spośród wymienionych w art. 273 ust. 1 nie przekracza 100 zł, nie przedkłada się wykazów i informacji, o których mowa w art. 286 ust. 1 i 1a, do urzędu marszałkowskiego.
    Od 1 stycznia 2018 roku kompetencje w zakresie opłat za usługi wodne w tym opłaty za pobór wód oraz wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi przeszły do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Zmiana została wprowadzona na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. poz. 1566 z późn. zm.).
  2. Przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach powinni przedłożyć do urzędu marszałkowskiego sprawozdanie za rok 2018 w terminie do 15 marca 2019 roku  www.malopolska.pl/produktowa.
  3. Przedsiębiorcy, którzy w roku 2018 wprowadzili do obrotu produkty w opakowaniach w ilości nieprzekraczającej 1 Mg i którym zgodnie z przepisami przysługuje pomoc de minimis za rok 2018 określona w art. 6 ust. 3 i art. 7 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, powinni przedłożyć do urzędu marszałkowskiego dokumenty o których mowa w art. 7 ww. ustawy w terminie do 15 marca 2019 roku oraz przedłożyć sprawozdanie za rok 2018  www.malopolska.pl/produktowa.
  4. Przedsiębiorcy będący producentami, importerami, dokonującymi wewnątrzwspólnotowego nabycia opakowań (pustych), eksporterami i dokonującymi wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań (pustych) oraz produktów w opakowaniach są zobowiązani do składania rocznego sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi do urzędu marszałkowskiego za 2018 rok w terminie do 15 marca 2019 roku  www.malopolska.pl/produktowa.
  5. Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek krajowy produkty (opony, oleje)  wymienione w załączniku nr 4a do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej powinni wnieść opłatę oraz przedłożyć do urzędu marszałkowskiego sprawozdanie za rok 2018 w terminie do 15 marca 2019 roku  www.malopolska.pl/produktowa.
  6. Podmioty będące wytwórcami odpadów (lub komunalnych osadów ściekowych), a także prowadzącymi działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami lub wydobywaniu odpadów ze składowiska lub zwałowiska, są zobowiązane do składania zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów oraz zbiorczych zestawień danych o komunalnych osadach ściekowych do urzędu marszałkowskiego za 2018 rok w  terminie do 15 marca 2019 roku: www.malopolska.pl/zbiorcze.
  7. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie wprowadzania do obrotu, zbierania, przetwarzania, recyklingu lub unieszkodliwiania oraz sprzedawcy detaliczni baterii i akumulatorów są zobowiązani do składania rocznych sprawozdań z zakresu gospodarki bateriami i akumulatorami do urzędu marszałkowskiego za 2018 rok w terminie do 15 marca 2019 roku: www.malopolska.pl/baterie.
  8. Wójt, burmistrz oraz prezydent miasta zobowiązani są do bezpośredniego wprowadzenia informacji dotyczących wyrobów zawierających azbest do Bazy Azbestowej znajdującej się na stronie internetowej: www.bazaazbestowa.gov.pl. Dnia 31 marca 2019 roku mija termin wysłania przez gminę raportu do prowadzonej w formie elektronicznej ww. bazy.
    Wykorzystujący substancje stwarzające zagrożenie dla środowiska (osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej), przedkładają ,,Informacje o wyrobach zawierających azbest” marszałkowi województwa w terminie do 31 stycznia 2019 roku
    Wykorzystujący PCB/PCT jest zobowiązany okresowo przedkładać informacje o wykorzystywanych polichlorowanych bifenylach i polichlorowanych trifenylach: www.malopolska.pl/azbest 
  9. Od dnia 24 stycznia 2018 roku marszałek prowadzi Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO). Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie, o którym mowa w art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach, byli zobowiązani do złożenia wniosku rejestrowego w terminie do 24 lipca 2018 roku.
    Podmioty mające siedzibę na terenie województwa małopolskiego, które nie zarejestrowały się w terminie powinny niezwłocznie złożyć wniosek rejestrowy wraz z wymaganymi dokumentami do urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego. Działalność w zakresie, o którym mowa w art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach, może prowadzić wyłącznie podmiot wpisany do rejestru www.malopolska.pl/rejestr.
  10. Z dniem 24 lipca 2018 roku lub z dniem wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO) decyzje zezwalające na transport odpadów straciły ważność. Wobec tego wykonujący usługę transportu odpadów jest zobowiązany złożyć wniosek o wpis do ww. rejestru celem uzyskania numeru rejestrowego BDO: www.malopolska.pl/rejestr.

PRZEWODNIK PRZEDSIĘBIORCÓW KORZYSTAJĄCYCH ZE ŚRODOWISKA