Uroczysta msza święta, liczne poczty sztandarowe i delegacje, wyjątkowa i poruszająca inscenizacja z okazji Narodowego Święta Niepodległości, biało- czerwone barwy, uśmiech na twarzach, wspólny śpiew pieśni patriotycznych przez zebranych mieszkańców. Tak w skrócie wyglądał przebieg gminnych obchodów 105. rocznicy Odzyskania NIepodległosći.

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy Świętej koncelebrowanej, na której patriotyczną homilię wygłosił ks. Proboszcz Mariusz Jachymaczak. Następnie na lipnickim rynku po uroczystej defiladzie przy akpompaniamencie Orkiestry Dętej z Lipnicy Dolnej podczas Hymnu Państwowego podniesiona została Flaga Państwowa. Delegacje samorządowe i organizacji działających na terenie gminy złożyły wiązanki przy budynku, w którym na przełomie 1914/1915 roku stacjonowali legoniści wraz z samym Józefem Piłsudskim.

Kolejnym punktem była patriotyczna inscenizacja przygotowana przez Siostrę Magdalenę Sitkowską ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Lipnicy Murowanej. W rolę aktorów kolejny już raz wcielili się członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych. Przejmujący i wzruszający spektakl poruszył wszystkich zgromadzonych swoim przekazem dotyczącym drogi Polski do niepodległości oraz wspomnieniem naszej rodaczki, Matki Niepodległości, Świetej Urszuli Ledóchowskiej. Z zadumą i szacunkiem wszyscy zgromadzeni oddali się w pełni nastrojowi spektaklu, który został nagrodzony burzą braw za kunszt i perfekcyjne przygotowanie i wykonanie.

Częsć artystyczną, prowadzoną przez Natalię Krzak z Gminnego Domu Kultury, zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez wszystkich zgromadzonych wraz z Orkiestrą z Lipnicy Dolnej. Dziękujemy Panu Marszałkowi Województwa Małopolskiego, Panu Witoldowi Kozłowskiemu oraz Urzędowi Marszałkowskiemu za przekazane kolejny raz śpiewniki i biało-czerwone chorągiewki.

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni udali się na cmentarz wojenny nr 299, gdzie wsród licznych mogił znajdują się też dwie, polskich młodych legionistów Henryka Halskiego i Józefa Salskiego, którzy ranni na wojnie zmarli w Lipnicy Murowanej, w wyniku odniesionych ran i zostali pochowani na lipnickiej wojskowej kwaterze.

Wójt Gminy składa wyrazy wdzięczności wszystkim zaangażowanym w przygotowania i przebieg uroczystości. Za wyjątkowy program artystyczny, bogatą oprawę i wspólny liczny udział. Było podniośle, patriotycznie, wzruszająco co skłaniało do refleksji nad wielką odpowiedzialnością za propagowanie właściwych postaw, nauki szacunku dla symboli narodowych i bycia dumnym z pochodzenia i miejsca zamieszkania z należytą wdzięcznością dla tych co walczyli o naszą wolność.

Chwała Bohaterom!