W dniu 08.09.2023 r. przeprowadzono ostatni już z cyklu zadań realizowanych w ramach całościowego projektu pn. “Budowa zintegrowanej wspólnoty społecznej i poprawa bezpieczeństwa lokalnego poprzez przeciwdziałanie przyczynom przestępczości oraz promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Gminy Lipnica Murowana” w ramach I naboru wniosków na powierzenie realizacji zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Przeciwdziałania przyczynom przestępczości dla jednostek sektora finansów publicznych na 2023 r.
Tym razem Koło Gospodyń Wiejskich “Górzanie” w Lipnicy Górnej przeprowadziło Akcję edukacyjną –
bezpieczna droga do szkoły dla dzieci klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Lipnicy Górnej” W ramach zadania KGW w Lipnicy Górnej zorganizowało dla pobliskiej szkoły podstawowej akcję edukacyjną dla dzieci klas 1-3 w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Celem projektu było kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W tym celu przygotowano i zrealizowano część teoretyczną i praktyczną. W ramach części teoretycznej w siedzibie KGW w Wiejskim Domu Ludowym zaprezentowano materiały informacyjne w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach, pieszo jak i również rowerami. Na jednej z sal zaprezentowano materiały wideo pokazujące, w jaki sposób należy poruszać się po drogach i chodnikach, aby można było bezpiecznie dotrzeć do domu i szkoły. Natomiast na drugiej sali zostały przygotowane plansze informacyjne – obrazkowe oraz malowanki przedstawiające zasady ruchu drogowego oraz podstawowe znaki drogi. Najmłodsi mogli praktycznie zapoznać się i pomalować obrazki z różnymi sytuacjami drogowymi oraz znakami drogowymi.
W drugiej części akcji najmłodsi spotkali się z przedstawicielami służb mundurowych tj. Policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Bochni. Przedstawiciele służb mundurowych zapoznali najmłodszych z podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zapoznali ich z podstawami i zakresem swojej pracy. Policjanci udostępnili i zaprezentowali również wyposażenie oraz pojazdy wykorzystywane w swojej pracy. Najmłodsi mieli okazję dotknąć i zobaczyć jak wygląda między innymi radar ręczny jak i również inny sprzęt będący na wyposażeniu radiowozu. Niezwykłą atrakcją była również możliwość nie tylko dotknięcia motoru policyjnego i samochodu, ale również sprawdzenia jak to jest na prawdę siedzieć za kierownicą motoru czy samochodu policyjnego. W ramach pikniku zostało też przygotowane mini miasteczko rowerowe. Na zakończenie rozdano uczestnikom odblaski oraz książeczki malowanki z zasadami ruchu drogowego. W ramach projektu zakupiono 10 składanych stołów konferencyjnych. Wysokość pozyskanego na to zadanie dofinansowania ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości to 5 tyś. zł.
Partnerem wydarzenia była
Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego