Niedzielne, popołudniowe wydarzenia związane z upamiętnieniem 80. rocznicy Pacyfikacji Lipnicy rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele parafialnym w intencji lipniczan poległych w czasie II wojny światowej, członków AK i Batalionów Chłopskich oraz o zdrowie dla żyjących. Po nabożeństwie na lipnickim rynku, pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Pacyfikacji, przybyłe delegacje złożyły kwiaty i oddały cześć bohaterom. Pacyfikacja Lipnicy, która dokonała się 29 października 1944 roku była odwetem Hitlerowców za uwolnienie 128 więźniów politycznych przebywających w więzieniu w Nowym Wiśniczu. Plan akcji opracował i przeprowadził dowódca 1. Batalionu 12. Pułku Piechoty AK <Wieloryb> porucznik Józef Wieciech ps. „Tamarow” przy współudziale swojego zastępcy Jana Szymańskiego ps. „Twardowski”. Żołnierze SS, policjanci oraz kilka jednostek Wermachtu otoczyło trzy Lipnice. Miało to na celu zatrzymanie żołnierzy AK, którzy uczestniczyli w akcji odbicia więźniów z Wiśnicza. 6 spośród 15 wywiezionych osób zostało uwolnionych z uwagi na rzekomą zbieżność nazwisk. Pozostałych z wyjątkiem Mieczysława Ledóchowskiego ps. „Brzeszczot” oraz Juliana Wieciecha ps. „Skrzat” wymordowano w obozach zagłady. Z obozów nigdy nie wrócili: Szymon Pałka ps. “Jawor”, Albin Rudnik ps. “Gazda”, Roman Stokłosa ps. “Bodo”, Szymon Sufczyński ps. “Tłok”, Leon Szczerkowski ps. “Lew”, Tadeusz Wieciech „Turkot”, Zbigniew Wyrzykowski ps. “Maryśka”.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury. Wójt Gminy Lipnica Murowana – Pan Tomasz Gromala powitał wszystkich przybyłych gości, zaś w swoim przemówieniu podkreślił jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o osobach walczących za nasz kraj oraz o wydarzeniach, które na stałe zapisały się na kartach naszej historii. Następnie głos zabrali: Pan Leszek Wieciech – syn Juliana Wieciecha ps. „Skrzat” – jedynego poza hrabią Mieczysławem Ledóchowskim, który przeżył pobyty w obozach zagłady oraz Pan Stanisław Wieciech – Prezes Gminnego Koła Kombatantów.
Wieczór Poetycki, który stanowił kolejny punkt niedzielnych wydarzeń to pokłosie Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane”. Przesłuchania konkursowe odbyły się 23 października i wzięło w nich udział 51 osób. Tegoroczne recytacje w myśl hasła przewodniego „Cześć i chwała bohaterom” nawiązywały do wyjątkowych wydarzeń, które 80 lat temu zarysowały się mocno na kartach historii Lipnicy Murowanej i Polski – to Pacyfikacja Lipnicy i Powstanie Warszawskie oraz do haseł patriotyzmu, niepodległości, miłości do Ojczyzny czy epizodów narodowowyzwoleńczych.
W komisji konkursowej zasiadali:
– Pani Bernadetta Macheta – instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni
– Pani Bogumiła Kuźma – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnicy Murowanej, filia w Rajbrocie
– Pan Czesław Anioł – poeta, krajoznawca, podróżnik, autor wielu publikacji, książek i przewodników.
Wyłonionych 18 laureatów, raz jeszcze zaprezentowało się właśnie podczas Wieczoru Poetyckiego. Na zakończenie uroczystości poznaliśmy werdykt jury, który przedstawia się następująco:
KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I-III
I MIEJSCE:
Wiktor Łapa z Lipnicy Górnej (PSP w Lipnicy Murowanej)
II MIEJSCE:
Jakub Rybak z Lipnicy Dolnej (PSP w Lipnicy Murowanej)
III MIEJSCE:
Michalina Wąsik z Lipnicy Murowanej (PSP w Lipnicy Murowanej)
TRZY RÓWNORZĘDNE WYRÓŻNIENIA:
Laura Lis z Lipnicy Dolnej(zgłoszenie indywidualne)
Tomasz Janik z Lipnicy Murowanej (PSP w Lipnicy Murowanej)
Karol Rzepka z Lipnicy Górnej (Świetlica Wiejska w Lipnicy Górnej)
KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV-VI
I MIEJSCE:
Stanisław Laberschek z Lipnicy Dolnej (PSP w Lipnicy Murowanej)
II MIEJSCE:
Magdalena Tabor z Rajbrotu (PSP w Rajbrocie)
DWA RÓWNORZĘDNE III MIEJSCA:
Magdalena Kozioł z Lipnicy Murowanej (zgłoszenie indywidualne)
Fabian Trojan z Rajbrotu (PSP w Rajbrocie)
DWA RÓWNORZĘDNE WYRÓŻNIENIA:
Róża Dekert z Rajbrotu (PSP w Rajbrocie)
Agnieszka Sowińska z Lipnicy Murowanej (zgłoszenie indywidualne)
KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY VII-VIII
GRAND PRIX:
Natalia Bieniek z Rajbrotu (PSP w Rajbrocie)
DWA RÓWNORZĘDNE I MIEJSCA:
Magdalena Trojan z Rajbrotu (PSP w Rajbrocie)
Patrycja Barzycka z Lipnicy Murowanej (zgłoszenie indywidualne)
II MIEJSCE:
Aleksandra Malaga z Tymowej (PSP w Lipnicy Murowanej)
III MIEJSCE:
Jakub Radzięta z Rajbrotu (PSP w Rajbrocie)
WYRÓŻNIENIE:
Julia Krzyszkowska z Lipnicy Dolnej (zgłoszenie indywidualne)
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez: Wójta Gminy Lipnica Murowana Tomasza Gromalę, Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Lipnicy Murowanej.
Podczas Wieczoru Poetyckiego na skrzypcach zaprezentowała się Martyna Stanisz – uczennica Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzcianie, której na pianinie akompaniował Wiesław Wnęk. Z kolei przybyła publiczność miała okazję do wspólnego śpiewu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie oraz pielęgnowanie patriotycznych postaw.
Materiał przygotowany przez GDK Lipnica Murowana
Foto: Paweł Heród