Strona główna   www.lipnicamurowana.pl  
 

Powrót do tradycji czyli...

 

Noworoczne spotkanie opłatkowe zorganizowane przez brać strażacką Lipnicy Dolnej, które w tym roku wypadło dnia 14 stycznia 2012 roku.

Tradycja tych spotkań sięga rzec można poprzedniego wieku i to co najmniej kilku dziesiątek lat. W tym czasie zmieniło się prawie wszystko oprócz organizatora oraz miejsca tego ważnego, zwłaszcza dla wsi wydarzenia kulturalnego. Trudno dziś dociekać dlaczego nasi przodkowie postanowili rozpocząć te „opłatkowe” spotkania. Chyba to jedyny w swoim rodzaju nastrój Wigilii spowodował, że tę cudowną chwilę postanowiono przenieść z rodziny na możliwie jak największą liczbę przyjaciół, znajomych i całkiem obcych ludzi. I chociaż dzielenie się opłatkiem to nie jedyny „punkt” spotkania to z pewnością najważniejszy i jakże wymowny. Tak było i tym razem.

Nie będziemy się rozwodzić nad urodą miejsca spotkania opłatkowego odnowionego Wiejskiego Domu Ludowego, bo chyba już wszyscy o tym wiedzą. Pewne jest, że pogoda również wpisała się śnieżną bielą w tę sympatyczną imprezę. Strażacy w swych odświętnych strojach witali przybyłych gości. Świąteczny nastrój podkreślała obecność choinki, a estetycznie zastawione stoły cieszyły nie tylko oczy. Poczesne miejsce zajęli zaproszeni na tę uroczystość: wójt Gminy - Tomasz Gromala z żoną, proboszcz lipnickiej parafii będący jednocześnie kapelanem strażaków – ks. Zbigniew Kras wraz z wikariuszem Markiem Kuczakiem. Obecni byli: sekretarz Gminy – Danuta Musiał wraz z mężem, sołtys wsi – pani Maria Bereta z mężem, sponsorzy – Karolina i Ireneusz Strugała. Piękną oprawę muzyczną stworzyła Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Lipnicy Dolnej, w skład której wchodzą również strażacy. Mieliśmy możliwość podziwiania pracy tak wykonawców jak też kapelmistrza – pana Wiesława Porwisza. Słuchanie różnorodnych utworów oraz przepięknych kolęd stanowiło wielką przyjemność dla uczestników spotkania. W nawiązaniu do charakteru uroczystości w części oficjalnej głos zabrał prezes OSP Lipnica Dolna będący zarazem Prezesem Gminnym OSP – pan Jan Włodarczyk, który serdecznie powitał gości, po czym krótko przypomniał istotę działania OSP i jej dokonania. Następnie głos zabrał proboszcz, a zarazem kapelan strażaków ks. Zbigniew Kras. Jak zaznaczył na wstępie, że jest bardzo stremowany, gdyż w tej roli przechodził swój „chrzest bojowy”, a wagę wydarzenia podkreślał jeszcze...mundur strażacki stosowny na tę okazje. Wystąpienie ks. Krasa pozwoliło a nowo zanurzyć się w cudowną moc Wigilii, opłatka i czasu Narodzenia pańskiego. Krótkie i serdeczne życzenia złożył wszystkim obecnym także wójt Gminy – pan Tomasz Gromala. Następnie każdy mógł z białym opłatkiem w ręku złożyć życzenia innym uczestnikom tej wspaniałej uroczystości. Unosił się w powietrzu gwar różnorodnych słów, w których życzenia zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń mieszały się z bardziej osobistymi wymawianymi nieco cichszym głosem. No cóż! „Słowa tyle rozdadzą ile serce czuje”. To stara prawda i ciągle aktualna, ale przecież ważne, a może najważniejsze jest bycie z innymi, uczestnictwo w życiu miejscowości, którą obrało się za miejsce swojego zamieszkania. I tylko szkoda, że niektórzy zignorowali strażackie zaproszenie na „Opłatkowe spotkanie”. Tym sposobem swoją nieobecnością „zagwarantowali” puste miejsce przy stole występujące w polskiej, wigilijnej tradycji tyle, że w nieco zwiększonej ilości. A szkoda.

Gdy przebrzmiały życzenia mogliśmy rozpocząć wspólne biesiadowanie co było doznaniem przyjemnym nie tylko dla podniebienia, ale również w sensie towarzyskim. Do tańca przygrywał znany zespół „Kontakt” i czynił to skutecznie aż do wczesnych godzin rannych. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego „walca czekoladowego”. Goście specjalni byli żegnani uroczystym marszem.

I tak do kolejny „Strażacki Opłatek” przeszedł już do historii. Z tego miejsca strażacy OSP Lipnica Dolna życzą wszystkim mieszkańcom zdrowego, pięknego, pełnego polskiej obyczajowości i Bożego pokoju Roku 2012.

Galeria zdjęć