Strona główna   www.lipnicamurowana.pl  
 

Jak ostatki to ostatki!

 

Z ostatnimi dniami karnawału nieodłącznie związany jest „Zapustny Przegląd Grup Cygańskich”. To niezwykle barwne wydarzenie organizowane przez Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Górnej na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Gminy Lipnica Murowana. Konkurs odbywający się już od kilkunastu lat wedle utartej tradycji w Wiejskim Domu Ludowym w Lipnicy Górnej co roku przyciąga rzesze barwnych przebierańców oraz liczną publiczność. Na prezentowany przez zespoły repertuar składają się piosenki cygańskie, widowiska taneczne, scenki teatralne, wróżby oraz poczęstunki.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 7 grup z miejscowości naszej Gminy.
Występy oceniała komisja artystyczna w składzie:
- Adam Wnęk – radny Rady Gminy Lipnica Murowana, przewodniczący komisji konkursowej
- Tadeusz Goryl – pracownik Urzędu Gminy w Lipnicy Murowanej
- Agnieszka Żołna-Zdunek – dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej

Po obejrzeniu wszystkich grup jury postanowiło przyznać: w kategorii grup dziecięco-młodzieżowych I miejsce dla Grupy Cygańskiej ze Świetlicy w Lipnicy Murowanej oraz wyróżnienia dla Grupy ze Świetlicy w Lipnicy Górnej, „Rajskich Cyganiątek” z Rajbrotu oraz Grupy z Publicznego Gimnazjum w Lipnicy Murowanej. Nagrodę indywidualną za najlepsze wykonanie piosenki cygańskiej otrzymała Izabela Paciorek z grupy „Rajskie Cyganiątka” z Rajbrotu. W kategorii dorosłych grup cygańskich I miejsce zajął zespół „Górzanie” z Lipnicy Górnej. Wyróżnienia przyznano: Grupie Obrzędowej „Kasztany” z Lipnicy Dolnej oraz zespołowi „Raj” z Rajbrotu. Pamiątkowe dyplomy laureatom wręczali wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala oraz przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana – Józef Radzięta.

Na „Zapustny Przegląd Grup Cygańskich” przybyli również liczni goście: radni Rady Gminy Lipnica Murowana, pracownicy Urzędu Gminy, sołtysi, komendanci Ochotniczych Straży Pożarnych, Koła Gospodyń Wiejskich.

Wszystkim zespołom oraz instruktorom serdecznie gratulujemy udanych występów i już dziś zapraszany na ostatkowe, cygańskie spotkanie za rok.

Tekst i foto
Gminny Dom Kultury


GALERIA ZDJĘĆ